East Lancashire Golf Association

Go to content

Main menu

Handicap Trophy Winners

ELGA HISTORY > COMPETITION RECORDS > ADULT HISTORY > Historical Team Events

Winners , Club ............Score.... & .Team/Score
1922 at WILPSHIRE -
No Team Competition
T. Kelly, Nelson ------------------- 86-11-75
V. Haighton, Nelson ------------- 88-13-75
O. McKernen, Accrington ------- 88-12-76

1923 at ACCRINGTON -
No Team Competition
S. Keighley, Burnley ------------- 87-15-72
J. Horrocks, Accrington --------- 76-Sc-76
F. Dunkerley, Accrington ------- 87-11-76

1924 at COLNE.
Team Winners - Baxenden - 322
Rawlinson, Rossendale --------- 86-12-74
Rev. Stockley, Baxenden ------- 88-10-78
J. Horrocks, Accrington -------- 78-Sc-78

1925 at BURNLEY
Team Winners - Burnley - 320
P. Banister, Wilpshire ---------- 90-17-73
R.B. Yates, Darwen ------------ 86-10-76
H.L. Smith, Burnley ------------ 90-13-77

1926 at PLEASINGTON -
Team Winners - Green Haworth - 285
H. Grimshaw, Green Haworth - 83-17-66
C. Green, Green Haworth ------ 84-17-67
K. Boothman, Great Harwood - 87-18-69

1927 at ROSSENDALE -
Team Winners - Accrington - 315
H. Banister, Wilpshire ---------- 86-12-74
H.E. Hall, Rossendale ---------- 89-15-74
J. Marshall, Baxenden --------- 92-16-76

1928 at NELSON
Team Winners - Bacup - 307
J. Gregson, Colne St. Andrews -86-17-69
H. Stuttard, Nelson ------------- 88-16-72
F. Proctor, Whalley ------------- 88-16-72

1929 at BLACKBURN -
Team Winners - Enfield - 294
T. Whittaker, Green Haworth-- 78-13-65
F. Butterworth, Burnley ------- 80-14-66
J.M. Dyson, Nelson ------------ 78-11-67

1930 at PRESTON -
Team Winners - Blackburn - 306
J.W. Widdup, Blackburn ------- 79- 9-70
H. Procter, Nelson -------------- 87-15-72
L. Hargreaves, Colne St. Andrews -84-12-72

1931 at DARWEN -
Team Winners - Whalley - 313
C. Knowles, Whalley ------------ 85-12-73
J. Blackburn, Clitheroe ---------- 83-10-73
H. Shutt Jnr., Pleasington ------ 91-17-74

1932 at BAXENDEN -
Team Winners - Enfield - 308
T.F. Parsons, Colne ------------- 88-16-72
J. Wilson, Great Harwood ------ 83-10-73
E. Marsden, Darwen ------------ 82- 9-73

1933 at WHALLEY -
Team Winners - Whalley - 298
K. Boothman, Whalley ---------- 73- 4-69
W.H. Dyson, Nelson-------------- 84-12-72
J. Wilson, Great Harwood ------ 80- 7-73

1934 at ACCRINGTON -
Team Winners - Whalley - 301
W.N. Jepson, Whalley ----------- 82-11-71
J.K. Jones, Hapton --------------- 85-13-72
H. Bracewell, Burnley ------------ 89-17-72

1935 at WILPSHIRE -
Team Winners - Burnley - 304
A. Hargreaves, Hapton ---------- 87-16-71
R. McGregor, Rishton ------------ 86-14-72
F. Greenwood, Green Haworth - 88-15-73

1936 at BURNLEY -
Team Winners - Hapton - 302
H. Pollard, Burnley --------------- 89-18-71
W. Blackadder, Nelson ---------- 85-14-71
T. Splitt, Hapton ----------------- 90-17-73

1937 at COLNE -
Team Winners - Burnley - 304
C.L. Haworth, Rossendale ------ 89-18-71
B. Hartley, Colne ----------------- 76 4-72
F.C. Roberts, Bacup ------------- 86-14-72

1938 at RISHTON -
Team Winners - Rishton - 309
W.E. Eddleston, Whalley -------- 81-11-70
H.G. Dean, Blackburn ------------ 87-12-75
J. Rothwell, Accrington ---------- 75-Sc-75

1939 at CLITHEROE -
Team Winners - Enfield - 298
W. Thompson, Enfi eld ----------- 83-10-73
J.T. Kenyon Jnr., Wilpshire ------ 76- 2-74
F.C. Roberts, Bacup -------------- 86-12-74

1946 at BLACKBURN -
Team Winners - Whalley - 310
I. Stackhouse, Whalley ----------- 81-14-67
A. Jackson, Enfi eld --------------- 89- 12-77
H. Hartley, Colne ------------------ 86-9-77

1947 at ROSSENDALE -
Team Winners - Pleasington - 304
G.T. Espley, Pleasington --------- 84-15-69
J. Nelson, Rossendale ----------- 82-13-69
J. Hodgkinson, Baxenden ------- 86-15-71

1948 at ACCRINGTON -
Team Winners - Great Harwood - 308
J. Stones, Accrington ------------ 85-18-67
R.D. Lightfoot, Whalley ---------- 81-10-71
C. Walton, Nelson ---------------- 79- 8-71

1949 at NELSON -
Team Winners - Nelson - 293
R. Moorhouse, Green Haworth --79-12-67
W.B. Foulds, Bacup -------------- 83-13-70
G. Westwater, Rishton ----------- 85-14-71

1950 at WILPSHIRE -
Team Winners - Rishton - 308
A.R. Cooke, Whalley ------------- 82-12-70
A. Pope, Rishton ------------------ 86-14-72
J. Foster, Rishton ----------------- 84-10-74

1951 at WHALLEY -
Team Winners - Accrington - 271
D. Blackadder, Nelson ----------- 77-15-62
T. Butterworth, Rossendale ----- 79-16-63
F. Beeley, Nelson ----------------- 78-15-63

1952 at PLEASINGTON -
Team Winners - Clitheroe - 298
J. Caton Jnr., Blackburn --------- 77- 8-69
E.D. Satterthwaite, Clitheroe ---- 75- 5-70
R.H. Tasker, Accrington ---------- 83-13-70

1953 at BURNLEY -
Team Winners - Baxenden - 318
E. Holgate, Clitheroe ------------- 90-16-74
S. Pratt, Green Haworth --------- 94-20-74
H.Hartley, Baxenden ------------- 86-10-76

1954 at RISHTON -
Team Winners - Nelson -313
After tie with Green Haworth.
W. Smith, Darwen ---------------- 85-15-70
J. Taylor, Accrington ------------- 71-Sc-71
J. Cosgrove, Green Haworth ---- 86-14-72

1955 at GREAT HARWOOD -
Team Winner%s - Towneley - 303
L. Samuels, Towneley ----------- 82-10-72
J. Walsh, Blackburn -------------- 76- 3-73
J.B. Haworth, Pleasington ------- 89-16-73

1956 at COLNE -
Team Winners - Green Haworth - 282
H.H. Preston, Nelson ------------- 75- 8-67
G.F. Holmes, Baxenden ---------- 78-10-68
W.H. Vale, Wilpshire ------------- 85-17-68

1957 at DARWEN -
Team Winners - Great Harwood - 290
J. McNeil, Great Harwood ------- 77-11-66
W. Black, Colne-------------------- 82-13-69
R. Thornton, Nelson-------------- 81-11-70

1958 at CLITHEROE -
Team Winners - Wilpshire - 301
D. Mansell, Wilpshire ------------ 81-16-65
T. Dawson, Rossendale --------- 87-18-69
J. Twissell, Green Haworth ----- 89-18-71

1959 at BLACKBURN -
Team Winners - Burnley - 290
M. Parker, Great Harwood ------- 79-15-64
W.H. Vale, Wilpshire -------------- 81-14-67
W. Livesey, Burnley --------------- 82-15-67

1960 at NELSON -
Team Winners - Colne - 285
E. Bailey, Green Haworth -------- 86-18-68
D. Grimshaw, Burnley ------------ 85-17-68
I.B. Thompson, Rishton ---------- 71- 2-69

1961 at ROSSENDALE -
Team Winners - Green Haworth - 298
A. Birtwistle, Rossendale -------- 76-10-66
F. Buttery, Towneley ------------- 79-13-66
J.P. Searle, Burnley --------------- 86-17-69

1962 at WILPSHIRE -
Team Winners - Colne - 293
D.A. Brown, Burnley -------------- 84-18-66
H. Hindle, Towneley -------------- 85-17-68
R.K. Walmsley, Great Harwood - 83-13-70

1963 at ACCRINGTON -
Team Winners - Pleasington - 287
D.G. Jones, Pleasington --------- 77-15-62
J.F. Lea, Pleasington ------------- 83-17-66
A. Smith, Rishton ---------------- 79-11-68

1964 at WHALLEY -
Team Winners - Pleasington - 295
S. Stanworth, Nelson ------------ 81-12-69
T. Anderson, Towneley --------- 87-18-69
M.P. Hall, Wilpshire -------------- 88-18-70

1965 at PLEASINGTON -
Team Winners - Lobden - 296
F.M. Duckett, Colne -------------- 84-14-70
K. McDonald, Rochdale ---------- 85-14-71
H.G. Maxim, Lobden ------------- 89-18-71

1966 at BURNLEY -
Team Winners - Shaw Hill - 301
A. Harris, Shaw Hill -------------- 79-21-67
D.M. McIntyre, Green Haworth - 89-17-72
O. Peacock, Burnley -------------- 89-17-72

1967 at RISHTON -
Team Winners - Accrington - 293
J.H. Booth, Green Haworth ------ 82-15-67
F.J. Parkinson, Clitheroe --------- 84-15-69
A. Lawson, Green Haworth ------ 85-16-69

1968 at ACCRINGTON -
Team Winners - Burnley - 290
K. Dearden, Darwen ------------- 76- 9-67
N. Lomas, Pleasington ----------- 75- 8-67
M.D. Parker, Great Harwood ---- 76- 9-67

1969 at GREAT HARWOOD
Team Winners - Great Harwood
N. Godwin, Great Harwood ------ 83-16-67
P. Crane, Burnley ----------------- 83-13-70
G. Parkinson, Great Harwood --- 85-13-72

1970 at COLNE -
Team Winners - Baxenden - 277
M. Grime, Rishton ---------------- 81-18-63
J. Birtwistle, Baxenden ---------- 84-17-67
J. Horrocks, Baxenden----------- 84-17-67

1971 at CLITHEROE -
Team Winners - Great Harwood - 291
D. Pickles, Burnley --------------- 83-17-66
C. Tomlinson, Lobden ----------- 83-15-68
G. Britnell, Clitheroe ------------- 76- 7-69

1972 at ROCHDALE -
Team Winners - Wilpshire - 284
R.J. Chambers, Wilpshire ------- 79-13-66
D. Shaw, Rishton ----------------- 78-11-67
J. Maher, Shaw Hill -------------- 85-17-68

1973 at BLACKBURN -
Team Winners - Lobden - 299
D.J. Banks, Rishton -------------- 84-15-69
P.R. Whittaker, Colne ----------- 75- 4-71
J. Shepherd, Lobden ------------ 85-14-71

1974 at BAXENDEN -
Team Winners - Towneley - 276
E. Marshall, Towneley ----------- 83-18-65
R. Holden, Towneley ------------ 82-16-66
E. Oates, Darwen ---------------- 71- 5-66

1975 at BACUP -
Team Winners - Lobden - 286
R. Jefcoate, Lobden ------------- 77-10-67
J. Booth, Baxenden ------------- 78-11-67
R. Kenyon, Lobden -------------- 86-17-69

1976 at SHAW HILL -
Team Winners - Rishton - 304
J. Billlington, Rochdale ---------- 87-18-69
D. Atherton, Rishton ------------- 88-18-70
D. Adams, Blackburn ------------ 79- 8-71

1977 at ROSSENDALE -
Team Winners - Rossendale - 298
M. Archibald, Darwen ------------ 85-16-69
R. Loftus, Nelson ----------------- 83-14-69
T. Johnson, Blackburn ----------- 86-16-70

1978 at DARWEN -
Teaqm Winners - Rishton - 291
J. Proctor, Rishton --------------- 82-15-67
E. Redwood, Darwen ------------ 80-12-68
E. Parkinson, Lobden ------------ 80-12-68

1979 at NELSON -
Team Winners - Bacup - 292
R.S. Benn, Bacup ---------------- 84-15-69
E. Booth, Green Haworth ------ 76- 6-70
I. Nuttall, Accrington ----------- 84-14-70

1980 at WILPSHIRE -
Team Winners - Pleasington - 289
J. Booth, Green Haworth ------- 78-12-66
B. McQueston, Nelson ---------- 75- 9-66
D. Hall, Marsden Park ----------- 82-16-66

1981 at WHALLEY -
Team Winners - Colne - 289
B. Haworth, Towneley ---------- 86-18-68
J. Perkins, Baxenden ------------ 86-18-68
P. Cook, Lobden ----------------- 78- 9-69

1982 at PLEASINGTON -
Team Winners - Lobden - 306
N. Talukdar, Bacup -------------- 82-14-68
W. West, Darwen ---------------- 84-12-72
T. Nowell, Pleasington ---------- 81- 9-72

1983 at BURNLEY -
Team Winners - Nelson - 283
J. Corteen, Colne ----------------- 69- 5-64
E. Redwood, Darwen ------------ 78-11-67
L. Waddicor, Darwen ------------ 79-12-67

1984 at ACCRINGTON -
Team Winners - Accrington  - 280
D. Gallaghan, Accrington -------- 81-18-63
G. Phillipson, Darwen ------------ 76-11-65
W.J. Harrison, Colne ------------- 86-18-68

1985 at GREAT HARWOOD -
Team Winners - Great Harwood - 293
D. Coates, Green Haworth ------ 76- 8-68
A. Farrer, Burnley ---------------- 77- 8-69
J. Dinsdale, Pleasington --------- 88-18-70

1986 at COLNE -
Team Winners - Rochdale - 303
C. Skeats, Whalley --------------- 88-18-70
J. Beazley, Shaw Hill ------------- 80-10-70
J. Whowell, Bacup --------------- 80- 9-71

1987 at RISHTON -
Team Winners - Nelson - 283
A. Wetton, Clitheroe -------------- 80-15-65
B. Eatough, Bacup ---------------- 81-14-67
P. Earnshaw, Nelson--------------- 84-16-68

1988 at GREEN HAWORTH -
Team Winners - Green Haworth - 292
N.C. Howarth, Burnley ------------ 76- 8-68
A.G. Westwell, Rossendale ------- 73- 5-68
G. Bentley, Green Haworth ------- 78-10-68

1989 at CLITHEROE -
Team Winners - Lowes Park - 297
M.W. Catlow, Great Harwood ---- 78-15-63
R. Harris, Colne -------------------- 79-13-66
I.S. Swarbrick, Rossendale ------- 78-10-68

1990 at BLACKBURN -
Team Winners - Nelson - 289
J. Crabtree, Nelson ---------------- 77- 8-69
S. Lord, Rochdale ------------------ 72- 3-69
S. Johnson, Burnley --------------- 79-10-69

1991 at BAXENDEN -
Team Winners - Nelson - 281
F. Parkinson, Baxenden ----------- 79-16-63
J. Wetton, Clitheroe --------------- 78-13-65
M. Richmond, Shaw Hill ---------- 74- 8-66

1992 at BACUP -
Team Winners - Baxenden - 280
D.R. Gilligan, Bacup -------------- 75- 9-66
M. Bland, Rossendale ------------ 77-10-67
J. Gibson, Rishton ---------------- 84-16-68

1993 at DARWEN -
Team Winners - Nelson - 294
A. Markin, Nelson ----------------- 80-10-70
R. Read, Clitheroe ----------------- 82-11-71
J. Bonsal, Nelson------------------- 74- 3-71

1994 at ROSSENDALE -
Team Winners - Nelson - 294
B. Maden, Nelson ----------------- 80-10-70
G. Salters, Shaw Hill -------------- 82-11-71
K. Stevens, Burnley --------------- 76- 4-72

1995 at NELSON -
Team Winners - Burnley - 291
S. Dean, Lowes Park -------------- 81-16-65
J.P. Greenwood, Colne ------------ 84-18-66
M. Wade, Green Haworth --------- 72- 5-67

1996 at GREAT HARWOOD -
Team Winners - Marsden Park - 291
S. Green, Marsden Park ---------- 84-18-66
P. Bateson, Duxbury Park -------- 84-16-68
S. Tattersall, Marsden Park ------ 84-14-70

1997 at WILPSHIRE -
Team Winners - Wilpshire - 214
G. Meakin, Whalley --------------- 77-11-66
R. Shepherd, Wilpshire ----------- 77-10-67
P. Ainger, Clitheroe --------------- 78- 8-70

1998 at BURNLEY -
Team Winners - Burnley - 292
V. Lee, Blackburn ------------------ 84-17-67
R. Brass, Mytton Fold ------------- 83-16-67
J. Hacking, Gt. Harwood --------- 75- 6-69

1999 at PLEASINGTON -
Team Winners - Shaw Hill - 306
D. Thornton, Gt. Harwood ------- 87-13-74
G. Matthews, Shaw Hill ----------- 81- 7-74
P. Rehal, Accrington --------------- 85-11-74


Winners , Club ...........Score.... & ...Team/Score


2000 at ACCRINGTON -
Team Winners - Accrington - 279
G. Croston, Accrington -------- 72-10-62
C. Croller, Mytton Fold -------- 76-11-65
D. McDonald, Accrington ----- 77-10-67

2001 at COLNE -
Team Winners - Accrington - 301
S. Alcock, Stonyhurst Park ---- 81-13-68
G. Higham, Duxbury Park ----- 81-12-69
A. Melville, Marsden Park ----- 77- 8-69

2002 at RISHTON -
Team Winners - Clitheroe - 297
S. Douglas, Rishton ------------ 81-12-69
D. Heesom, Clitheroe ---------- 73-3-70
P. Connolly, Gt. Harwood ----- 81-11-70

2003 at SHAW HILL -
Team Winners - Shaw Hill - 307
L. Owens, Mytton Fold -------- 88-16-72
T. Stanley, Whalley ------------ 83-11-72
G. Cartledge, Clitheroe -------- 85-13-72

2004 at WHALLEY -
Team Winners - Great Harwood - 290
C. Dunn, Great Harwood ------ 74- 8-66
M. Robinson, Shaw Hill -------- 82-15-67
B. Collinson, Towneley -------- 77- 9-68

2005 at CLITHEROE -
Team Winners - Clitheroe - 296
S. E. Sharpe, Accrington ------ 78-9-69
P. Lord, Lobden ---------------- 76-6-70
P. Hamer, Clitheroe ------------ 78-6-72

2006 at WILPSHIRE -
Team Winners - Stonyhurst - 288
A. Irvine, Green Haworth ----- 84-18-66
S. Birt, Colne ------------------- 84-17-67
J. Ellison, Marsden Park ------- 78-8-70

2007 at BLACKBURN -
Team Winners - Clitheroe - 292
C, Dunn, Great Harwood ----- 74-6-68
P. Smith, Marsden Park ------ 80-12-68
S. Clitheroe, Duxbury Park --- 83-14-69

2008 at DARWEN -
Team Winners - Accrington - 292
M. King, Marsden Park -------- 82-18-64
M. Slack, Accrington ----------- 73-6-67
D. Lindley, Green Haworth ---- 80-11-69

2009 at GREEN HAWORTH -
Team Winners - Nelson - 300
M. Duckworth, Great Harwood - 81-15-66
G. Watson, Mytton Fold -------- 81-14-67
K. Dornan, Nelson --------------- 77- 9-68

2010 at BACUP -
Team Winners - Colne - 304
B. Whittaker, Rossendale ----- 81-13-68
G. Lomax, Bacup --------------- 79-11-68
A. Bannister, Colne ------------ 76-7-69

2011 at MARSDEN PARK
Team Winners - Pleasington - 291
M Pallett,Shaw Hill..................74-10-64
C. Ellis,Nelson........................71-5-66
D Ormerod,Green Haworth......71-4-67

2012 at BURNLEY
Team Winners - Bacup - 295
N Conroy, Whalley.................74-6-68
D.W.Hazelgrove,Bacup...........81-12-69
C.Sudworth, Rossendale.........75-6-69

2013 at BAXENDEN
Team Winners - Rossendale - 291
G Cooper, Rishton.................74-8-66
M Eastwood, Marsden Park....74-6-68
J Flanagan,Nelson.................75-7-68

2014 at NELSON
Team Winners - Shaw Hill 300.
Martin Burton, Gt.Harwood.....81-12-69
David Ashworth, Shaw Hill......82-11-71
Ian Hardman, Accrington........72-0-72

2015 at ACCRINGTON
Team Winners - Wilpshire 300.
S P Taylor, Accrington.............73-4-69
J Lowe, Accrington..................89-18-71
D Durrant, Clitheroe................76-4-72,cpo

2016 at MYTTON FOLD
Team Winners - Stonyhurst - 308
L McMahon,Darwen ...............79-11-68
S McHugh, Pleasington,.......... 74-4-70 cpo
C Leach, Blackburn..................85-15-70

2017 at TURTON
Team Winners - Marsden Park - 295
Individuals:-
David Thornton - Turton 72-7-65
Ben Tetlow - Green Haworth 76-8-68cpo
Steve Alcock - Clitheroe 80-12-68 cpo

2018 at Rossendale
Team Winners - Pleasington - 292
Individuals:-
Paul Johnson - Pleasington 77-10-67
J Lund - Colne - 83-16-68
Tom Yates - Darwen - 74-4-70

2019 at Towneley
Team winners - Marsden Park - 286
Individuals:-
Nathan Ackers - Marsden Park - 82-22-60
Jamie Archard - Wilpshire - 82-16-66
Tony Fowles - Whalley - 84-17-67



Back to content | Back to main menu